Architektūrinės idėjos aprašymas

Vizualizacija_1_931108-696x1024

Prioritetas – architektūros kokybei

CITUS, bendradarbiaudama su Lietuvos architektų sąjunga, organizavo atvirą architektūrinio projekto konkursą planuojamam ypač moderniam biurų pastatui kuris, įmonės teigimu, taps šio vystytojo vizitine kortele. Solidų CITUS įsteigtą konkurso prizinį fondą sudarė 20 tūkst. eurų, taip pat buvo skirtas specialus 2 tūkst. eurų prizas už tvarumą ir „Žaliųjų pastatų“ idėjas.

Konkursą CITUS paskelbė savanoriškai – tai nebuvo privaloma. Tačiau konkursas pasirinktas kaip pats efektyviausias ir demokratiškiausias būdas rasti geriausią architektūrinį sprendimą, atitinkantį ir būsimo pastato šeimininko, ir miesto, ir bendruomenės lūkesčius. Tai platforma meninei architektų kūrybai ir skirtingų interesų grupių dialogui.

Pastato architektūros kokybę – jos funkcionalumą, šiuolaikišką įvaizdį, dermę su aplinka, o ne didesnį kvadratinių metrų skaičių ar kuklesnes biudžeto eilutes – suvokiame kaip prioritetą būsimam projektui.

Atsakomybė vietai

Sukurti naują, architektūriškai akcentuotą objektą viename seniausių Vilniaus rajonų, turinčių ypač turtingą istoriją, nėra paprasta. Iš vienos pusės, Žvėryno architektūra turi savitą charakterį, kita vertus, urbanistinė struktūra nėra vienalytė, vietomis net chaotiška. Pastatas baigs formuoti Kęstučio gatvės, kurioje jau ryškėja modernios architektūros linija, ir Sėlių gatvės sandūros kompoziciją. Jis turės tapti šiuolaikiškos architektūros ženklu, tačiau kartu ir rasti „žvėrynietišką“ charakterį.

11

Apie konkurso nugalėtojus – studiją „Arches“

Studijos „Arches“ architektai projektavo pripažinimo sulaukusius objektus – verslo centrą „Quadrum“ Vilniuje, charakteringą „K ir D kompleksą“ Klaipėdoje, gyvenamąjį namą „Slėnio vila“, kuris paskutiniu metu nuskynė daugybę reikšmingų apdovanojimų visame pasaulyje. Studijos sukurtas pastatas „Linea“ bendruomenės buvo apdovanotas „Už pagarbą senojo Žvėryno dvasiai.

„Džiaugiamės, kad mūsų konkursas sulaukė tokio didelio architektų bendruomenės susidomėjimo ir jame dalyvavo stipriausios šios srities studijos, net architektai iš užsienio, ir pateikė net 26 projektus“, – kalbėjo CITUS vadovas Mindaugas Vanagas.

Jis teigė, kad tokios studijos dalyvavimas ir įsigilinimas į projekto esmę verčia ir įmonę labai atsakingai žiūrėti į šį projektą.

„Tai, kad konkurso nugalėtojais komisija išrinko studijos „Arches“ parengtą projektą „Biurų vilos“ mums yra stiprus signalas, kad einame teisinga linkme. Sveikiname ir kitus du nugalėtojus. Artimiausiu metu su visais trimis laimėtojais pradėsime derybas“, – teigė M. Vanagas.

Architektų nuomonė

„Arches“ partneris, architektas dr. Edgaras Neniškis sakė, kad konkurse studija nusprendė dalyvauti iškart apie jį sužinojusi.

„Mus patraukė du esminiai aspektai: vietos – išsiskiriančios konteksto daugiasluoksniškumu, savotiškai ribine situacija tarp istorijos ir ateities – unikalumas ir projekto vystytojo siekis susikurti savo būstinę. Kuomet aukštus standartus kelianti įmonė ruošiasi pasistatyti pastatą sau, tai suteikia užtikrintumo, kad bus motyvacija kurti – konkurso sąlygos patvirtino, jog CITUS tikisi kūrybiško ir pagrįsto sprendinio, atitinkančio šiuolaikiškiausius architektūros ir technologijų kriterijus, turi ambiciją sukurti visais aspektais tvarią aplinką“, – pasakojo architektas.

Studijos pasiūlyta architektūrinė koncepcija rėmėsi sinergetiniu pažiūriu į kontekstą ir specifiškai erdvėje veikiantį scenarijų. Projekto autoriai siekė ne tik pasiūlyti Žvėryno erdviniam kodui tinkančią tūrinę kompoziciją, sąlyginai pavadintą „Biurų vilomis“, bet ir pilnai ją išnaudoti atveriant vaizdus, įsileidžiant šviesą, kaupiant saulės ir lietaus energiją, maksimizuojant viešųjų erdvių ir funkcijų kiekį, žaliųjų zonų plotą.

01